mademlis_photo

Γεννήθηκε στην Αρναία Χαλκιδικής το 1964. Αποφοίτησε από το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Πολυτεχνικής Σχολής, Α.Π.Θ. το 1987. Αναγορεύτηκε Διδάκτορας του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, Πολυτεχνικής Σχολής, Α.Π.Θ. το 1997.

Εργάστηκε το διάστημα 1991-2001 στο Εργαστήριο Ηλεκτρικών Μηχανών, Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, Α.Π.Θ. ως Τεχνικός (Μέλος Ε.Δ.Τ.Π. και αργότερα Ε.Τ.Ε.Π.). Εντάχθηκε στο διδακτικό και ερευνητικό προσωπικό του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ως Ερευνητής (1190-2001), Λέκτορας (2002-2006), Επίκουρος Καθηγητής (2007-2014), Αναπληρωτής Καθηγητής (2015-2019) και Καθηγητής (από το 2019), με γνωστικό αντικείμενο “Ηλεκτρικές Μηχανές”.

Οι ερευνητικές του δραστηριότητες είναι στις εξής περιοχές: σχεδιασμός και ανάλυση ηλεκτρικών μηχανών, στατικοί μετατροπείς ισχύος, σχεδιασμός και μοντελοποίηση συστημάτων οδήγησης ηλεκτρικών μηχανών, ελαχιστοποίηση απωλειών ελεγχόμενων ηλεκτροκινητήριων συστημάτων, έλεγχος και βέλτιστος σχεδιασμός  κινητήρων και γεννητριών, και συστήματα μετατροπής ενέργειας για ανανεώσιμες πηγές (αιολικά και φωτοβολταϊκά συστήματα), συστήματα αποθήκευσης ενέργειας, ηλεκτρικά οχήματα και σχεδόν ενεργειακά αυτοδύναμα κτίρια.

Είναι συγγραφέας και συν-συγγραφέας σε περισσότερα από 85 άρθρα και ανακοινώσεις σε διεθνή περιοδικά και συνέδρια και έχει συμμετάσχει σε 16 ερευνητικά έργα. Είναι κριτής σε διάφορα περιοδικά και συνέδρια της ΙΕΕΕ. Είναι μέλος του Τ.Ε.Ε. και της ΙΕΕΕ (senior member).

Τομέας Ηλεκτρικής Ενέργειας

Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών