Μεγάλη επιτυχία σημείωσαν φοιτητές του τμήματος μας στην παγκόσμια Ολυμπιάδα Μαθηματικών για φοιτητές που διοργανώνεται παραδοσιακά απο την SEEMS (South Eastern European Mathematical Society). H ομάδα του τμήματος ήταν 3μελης (Τσιρώνης Αλέξανδρος, Παπαδόπουλος Παναγιώτης και Νίκος Καράμπελας) και σε σύμπραξη με την ομάδα του μαθηματικού στελέχωσαν την συνολική ομάδα του ιδρύματος που έλαβε μέρος στον διαγωνισμό στις 3-8 Μαρτίου στην Οχρίδα. Διακρίθηκαν και οι 3 συμμετέχοντες λαμβάνοντας αργυρό ο Παπαδόπουλος και από ένα χάλκινο οι Τσιρώνης και Καράμπελας αντίστοιχα. Οι διαγωνιζόμενοι εξετάστηκαν ατομικά με 5 ώρες χρόνο σε 2 θέματα ανάλυσης και 2 άλγεβρας, ενώ η Ελλάδα κατέκτησε την 2η συνολικά θέση πίσω από την Ρουμανία.

To THMMY είναι περήφανο για την επιτυχία των φοιτητών του και συγχαίρει τόσο την ομάδα όσο και το καθένα φοιτητή ξεχωριστά για το επίτευγμα τους.

ATT00122