Με διακρίσεις και γεμάτη εμπειρίες γύρισε η ομάδα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης από την Αθήνα, όπου στις 21-25/3/2013 διεξήχθη η 7η ετήσια μαθηματική ολυμπιάδα πανεπιστημίων της νοτιοανατολικής Ευρώπης SEEMOUS (South Eastern European Mathematical Olympiad for University Students). Πρόκειται για φοιτητικό διαγωνισμό μαθηματικών στον οποίο συμμετέχουν πρωτοετείς και δευτεροετείς φοιτητές από πολυτεχνικές και μαθηματικές σχολές πανεπιστημίων των Βαλκανίων.

Φέτος ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα με τη συμμετοχή 23 ομάδων και 106 διαγωνιζόμενων από τη Βουλγαρία, την Ελλάδα, τη Ρουμανία, τη Σερβία, το Τουρκμενιστάν και την Ουκρανία. Το Αριστοτέλειο συμμετείχε για πρώτη φορά με ανεξάρτητη τριμελή ομάδα που απαρτίζοταν από πρωτοετείς φοιτητές του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών. Η προσπάθεια των φοιτητών ήταν αξιέπαινη και επιβραβεύθηκε με 2 μετάλλια, αφήνοντας παράλληλα υποσχέσεις για ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες στο μέλλον. Η σύνθεση της ομάδας ήταν:

–          Αταλόγλου Βασίλειος  (Ασημένιο)

–          Κάρτας Κωνσταντίνος  (Χάλκινο)

–          Αθανασιάδης Ιωάννης

Περισσότερες πληροφορίες, θέματα και αποτελέσματα για το διαγωνισμό SEEMOUS στη διεύθυνση www.seemous.eu/index.php