Οι επιτυχόντες Πανελλαδικών Εξετάσεων 2016 που έχουν ολοκληρώσει την εγγραφή τους στην εφαρμογή του υπουργείου θα πρέπει να καταχωρήσουν στοιχεία στο σύστημα register.auth.gr ΠΡΙΝ προσέλθουν για έλεγχο ταυτοπροσωπίας στις γραμματείες των τμημάτων.

Η ημερομηνία που θα ενεργοποιηθεί η πρόσβαση στο register θα ανακοινωθεί 20/9 στην ιστοσελίδα register.auth.gr και ταυτόχρονα θα σταλεί σχετικό ενημερωτικό μήνυμα (sms) στους νεοεισαχθέντες. Το σύστημα θα παραμείνει ανοικτό ως την Παρασκευή 30/9.

Οι επιτυχόντες θα πρέπει:

*         Αρχικά, να καταχωρήσουν στο register.auth.gr στοιχεία που θα τους ζητηθούν έως την Παρασκευή 30/9 – (1ο βήμα).

*         Στη συνέχεια, θα πρέπει, μέσα στο ίδιο χρονικό διάστημα, να προσέλθουν για ταυτοποίηση στη γραμματεία του τμήματός τους έχοντας μαζί τους αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο,  φωτοτυπία της Αστυνομικής τους Ταυτότητας (ή του διαβατηρίου) καθώς και 2 φωτογραφίες τύπου ταυτότητας – (2ο βήμα).  Θα ενημερώνονται σχετικά και μέσα από το register.auth.gr μόλις ολοκληρώσουν την καταχώρηση στοιχείων.

*         Φοιτητής που έχει ολοκληρώσει την καταχώρηση στοιχείων του στο σύστημα register.auth.gr εμφανίζεται στο σύστημα ηλεκτρονικής γραμματείας σε κατάσταση προεγγραφής. Θα οριστικοποιείτε την προεγγραφή εφόσον:

*  Ολοκληρώσετε τον έλεγχο ταυτοπροσωπίας και επαληθεύσετε την ορθότητα των στοιχείων της προεγγραφής με παράλληλο έλεγχο και αντιπαραβολή του ονομαστικού πίνακα επιτυχόντων με τον πίνακα επιτυχόντων που υπέβαλαν ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής – (3ο βήμα). Στο βήμα αυτό θα πρέπει να ελεγχθούν οπωσδήποτε ο Αρ.Δελτίου Ταυτότητας και το ΑΜΚΑ.
Για τους φοιτητές που έχουν αιτηθεί την εγγραφή τους με παράλληλο αίτημα διαγραφής από άλλο Τμήμα ή Σχολή θα πρέπει να ολοκληρωθεί η σχετική διαδικασία διαγραφής πριν την οριστικοποίηση της προεγγραφής.

Σε περίπτωση που φοιτητής φέρει αποδεικτικό διαγραφής από άλλο Τμήμα,  ενώ έχει συμπληρώσει την ένδειξη ΟΧΙ στη στήλη “Είναι Εγγεγραμμένος σε  άλλο Τμήμα”, θα πρέπει να ενημερώσετε σχετικά το ΚΗΔ στο τέλος της  διαδικασίας.

*         Μετά την οριστικοποίηση της εγγραφής ο φοιτητής θα λαμβάνει με μήνυμα (sms) τα απαραίτητα στοιχεία για τη δημιουργία του ιδρυματικού του λογαριασμού με τον οποίο αποκτά πρόσβαση στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΑΠΘ (4ο βήμα).

Η οριστικοποίηση των προεγγραφών θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ως τις 5 Οκτωβρίου προκειμένου στη συνέχεια το ΚΗΔ να μπορέσει να δημιουργήσει και να αποστείλει στο Υπουργείο, σε συνεργασία με το τμήμα Σπουδών, το αρχείο των τελικώς εγγραφέντων.

Επισημαίνεται ότι:

*         Καμία οριστικοποίηση εγγραφής δεν πρέπει να γίνεται χωρίς να ολοκληρωθεί η ταυτοποίηση. ΔΕΝ επιτρέπεται απευθείας καταχώριση επιτυχόντων της παραπάνω κατηγορίας επιτυχόντων, στο σύστημα ηλεκτρονικής γραμματείας από εσάς, παρά μόνο διόρθωση στοιχείων που θα
κριθούν απαραίτητα κατά τον έλεγχο της ταυτοπροσωπίας.

*         Αν οι φοιτητές δεν ολοκληρώσουν την καταχώρηση στοιχείων στο register.auth.gr και τον έλεγχο ταυτοπροσωπίας δε θα αποκτήσουν ιδρυματικό λογαριασμό που είναι απαραίτητος για την ενεργοποίηση των ηλεκτρονικών υπηρεσιών του ΑΠΘ.

*         Οι φοιτητές που για εξαιρετικούς λόγους δεν θα μπορέσουν να προσέλθουν για έλεγχο ταυτοπροσωπίας στη Γραμματεία του Τμήματος θα πρέπει να απευθυνθούν στο ΚΕΠ του τόπου κατοικίας τους σύμφωνα με τα οριζόμενα στην εγκύκλιο του Υπουργείου.

*         Οι φοιτητές που δεν ολοκλήρωσαν  την εγγραφή τους μέσω της εφαρμογής του Υπουργείου και κάνουν χρήση της παρ.2 της εγκυκλίου θα εγγραφούν κατευθείαν στις γραμματείες χωρίς να περάσουν από το σύστημα register.auth.gr.