Στο πλαίσιο διαγωνισμών προέκυψαν ιδέες που συχνά έφτασαν στο στάδιο της πιλοτικής εφαρμογής. Η αρχή έγινε το 2004 με την εφαρμογή ενός πλοηγού για τυφλούς (SmartEyes), η οποία σύντομα προσέλκυσε το ενδιαφέρον ιδιωτικής χρηματοδότησης με αποτέλεσμα το 2008 να διανεμηθούν συσκευές σε 150 χρήστες για πιλοτική εφαρμογή. Αντίστοιχη πορεία είχε και μία εφαρμογή μετάφρασης νοηματικής γλώσσας μέσα από το έργο «Sign2Talk».

logosΣτη συνέχεια αναπτύχθηκαν διάφορες ιδέες, όπως το «Νόησις», λογισμικό για παιδιά με αυτισμό και η «Ηπιόνη», λογισμικό που στοχεύει στη διαχείριση του πόνου κι εφαρμόζεται από ένα ιατρείο πόνου στην Αθήνα καθώς και το «Συμβίωσης» για την υποστήριξη των ατόμων που πάσχουν από Αλτσχάιμερ αλλά και τους φροντιστές και τους γιατρούς τους.

Πολλές από τις ιδέες του εργαστηρίου έλαβαν διακρίσεις τόσο από τον εκάστοτε διαγωνιστικό, στον οποίο συμμετείχαν όσο και από φορείς που ενθαρρύνουν και υποστηρίζουν την κοινωνική επιχειρηματικότητα.

Τα μέλη του εργαστηρίου ανανεώνονται διαρκώς από νέους φοιτητές με αποτέλεσμα να ανανεώνονται και οι ιδέες και να συνεχίζονται οι προσπάθειες ενώ η συμμετοχή των φοιτητών σε όλη αυτή τη διαδικασία έχει θετική επίδραση στην εξέλιξη της ακαδημαϊκής κι επαγγελματικής τους σταδιοδρομίας στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Σημαντικές Διακρίσεις

•  -2013, «i-bank Καινοτομία & Τεχνολογία», Εθνική Τράπεζα, Τρίτο Βραβείο, Ομάδα Έργου: Symbiosis
  • – 2012, Παγκόσμιο Imagine cup, Faculty Champion Award, προσωπικό βραβείο: Λεόντιος Χατζηλεοντιάδης.
  • – 2012, Βραβεία Καινοτομίας από Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων, Δεύτερη Θέση, Ομάδα Έργου: Symbiosis
  • – 2006, Ελληνικό Imagine Cup, Πρώτη Θέση, Ομάδα Έργου: Allergy On
  • – 2005, Παγκόσμιο Imagine cup, Δεύτερη Θέση, Ομάδα Έργου: Sign2Talk
  • – 2004, Παγκόσμιο Imagine cup, Τρίτη Θέση, Ομάδα Έργου: Smart Eyes